Ruční mlýnek na kávu nebo raději elektrický?

Ruční mlýnek na kávu je to první, co byste si měli pořídit, pokud to myslíte s kávou vážně. Ruční mlýnek na kávu je cenově dostupný a přípravu kávy tím povýšíte na novou úroveň. Je nicméně možné, že ruční mlýnek na kávu není pro vás to pravé ořechové. Pokud se právě rozhodujete o nákupu svého prvního mlýnku na kávu, zkuste si nejprve proběhnout následující otázky. 

1. Kolik kávy vypijete?

a) 1 až 2 šálky kávy denně
b) 3 až 4 šálky kávy denně
c) 4 a více šálků kávy denně

Pokud vypijete jednu až dvě kávy denně, tak vám bude stačit kvalitní ruční mlýnek na kávu. Pokud jste na pomezí tří až čtyř káv, budete muset denně umlít přibližně 30 až 60 g zrnkové kávy, a to už začíná být docela porce, především pokud to melete na jeden zápřah. Ruční mlýnek na kávu sice tuto porci zvládne, ale jen výjimečně. Mletí vám bude trvat dlouho a poměrně hezky se natočíte.

Pokud plánujete mlít víc jak 50 g kávy denně, zvolte raději elektrický mlýnek na kávu.

2. Budete mlít nahrubo?

Každá příprava kávy vyžaduje specifické mletí kávových zrn. Pro vaši rychlou orientaci jsem doplnila nejpoužívanější typy přípravy kávy o doporučenou hrubost mletí.

a) French press (velmi hrubé mletí)
b) Chemex (hrubé mletí)
c) Dripper (hrubé mletí)
d) Filtrovaná káva (hrubé mletí)
e) Vakuum pot (hrubé mletí)
f) Aeropress (jemné až hrubé mletí)
g) Moka express (středně hrubé mletí)
h) Espresso (jemné mletí)
i) Džezva (velmi jemné)

Ruční mlýnek na kávu se hodí zejména pro hrubší mletí.

Pokud preferujete doma přípravu kávy ve french pressu, dripperu, nebo například Aeropressu, ruční mlýnek na kávu vám bude dobře sloužit. Máte-li ale doma pákový kávovar – ať už elektrický nebo mechanický – jemně namletou kávu připravíte rychleji a kvalitněji s elektrickým mlýnkem na kávu.

3. Kde budete mlýnek používat?

a) hlavně doma
b) v práci
c) na cestách

Možná je pro vás těžké hned odpovědět, ale určitě víte, kde kávu pijete nejvíce. Já osobně piji kávu nejčastěji v práci. Tam máme automatický kávovar. Každý den chodím na jedno rychlé espreso po obědě. Kávy střídáme, takže se vždy těším, čím mě překvapí ta dnešní. Doma piji kávu s návštěvou nebo když k nám dorazí nová várka kávy a chceme ji s manželem otestovat. Sami máme elektrický mlýnek na kávu a to pohodlí je parádní, už bych neměnila. Na cestách si raději zajdu do kavárny.

Na cesty to jde skutečně jen s ručním mlýnkem, pokud tedy nemáte vybavený karavan.

4. Co pro vás káva znamená?

a) rychlou dávku kofeinu
b) osobní rituál
c) chvilku pohody s přáteli

Vybírejte si mlýnek na kávu, který padne přímo vám – do ruky, do oka i vaší nejoblíbenější přípravě kávy.

5. Kolik chcete za mlýnek na kávu utratit?

a) do 800 Kč
b) do 1500 Kč
c) do 3000 Kč
d) nad 3000 Kč

Nejžádanější mlýnky na kávu se pohybují kolem 800 Kč až 1500 Kč. Z této cenové kategorie bych doporučila ruční mlýnky Hario a Porlex.

Mlýnky na kávu Porlex i Hario se vyrábějí v Japonsku. Jejich předností je dobrý poměr cena : kvalita a keramické mlecí kameny. Porlex sází na nerez, Hario na pestrou škálu, mlýnek si můžete vybrat dřevěný, skleněný nebo lehký plastový.

Pokud toužíte po něčem výjimečnějším, podívejte se na kávomlýnek Kahla Sommelier s porcelánovou nádobkou. Mlýnek Kahla mele také keramickými kameny. Ty pohání precizní mechanika a odolná ruční klička. Mlýnek má větší výdrž a mletí s ním je velmi pohodlné.

Jedním z nejvymakanějších ručních mlýnků, které znám, je designový mlýnek na kávu ROK. Mele opravdu snadno, rychle a hlavně – pravidelně.

Pokud jste zjistili, že vlastně potřebujete domácí elektrický mlýnek na kávu, ačkoliv jste přemýšleli nejprve o ručním, máte několik možností. Ceny domácích elektrických kávomlýnků se pohybují řádově od 300 Kč do 5000 Kč. Levnější elektrické mlýnky s tříštivými noži si ale nekupujte. Kávu totiž nemelou, ale sekají na nepravidelné kusy, a z nich dobrou kávu nepřipravíte.

Takže poslední rada na závěr: Kvalitní elektrické mlýnky na kávu jsou jen ty s mlecími kameny. Já osobně bych doporučila zainvestovat a pořídit si mlýnek Nivona CafeGrano nebo Baratza Encore.

Kdybyste chtěli cokoli doplnit, komentovat, zeptat se, napište mi komentář. Ráda se dozvím jaké jsou vaše zkušenosti s kávou i mlýnky na kávu.

Kamila

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..