Jak vybrat správný mlýnek na kávu

Pokud se právě nyní rozhodujete jaký mlýnek na kávu koupit, poradím vám, na co se při jeho výběru zaměřit. Odpovězte si jednoduše na pět otázek.

1. Kolik kávy denně vypijete?

a) 1 až 2
b) 3 až 4
c) 4 a více

Pokud pijete jednu až dvě kávy denně, tak vám bude stačit kvalitní ruční mlýnek na kávu. Pokud jste na pomezí tří až čtyř káv, budete muset denně umlít přibližně 30 až 60 g zrnkové kávy. Ruční mlýnek na kávu sice tuto porci zvládne, ale jen výjimečně, mletí vám bude trvat dlouho a pořádně se nadřete.

Pokud pravidelně melete víc jak 50 g kávy denně, mojí volbou by byl elektrický mlýnek na kávu.

2. Jakou přípravu kávy preferujete?

Každá příprava kávy vyžaduje specifické mletí kávových zrn. Pro vaši rychlou orientaci jsem doplnila nejpoužívanější typy přípravy kávy o doporučenou hrubost mletí.

a) French press (velmi hrubé mletí)
b) Chemex (hrubé mletí)
c) Dripper (hrubé mletí)
d) Filtrovaná káva (hrubé mletí)
e) Vakuum pot (hrubé mletí)
f) Aeropress (jemné až hrubé mletí)
g) Moka express (středně hrubé mletí)
h) Espresso (jemné mletí)
i) Džezva (velmi jemné)

Obecně platí:

Čím hrubší mletí kávy, tím méně práce s ručním kávomlýnkem.

Pokud preferujete doma přípravu kávy ve french pressu, dripperu, nebo například Aeropressu, doporučím vám s klidným srdcem ruční mlýnek na kávu. Máte-li ale doma pákový kávovar – ať už elektrický nebo mechanický – jemně namletou kávu připraví rychleji a lépe elektrický mlýnek na kávu.

3. Kde budete mlýnek na kávu používat?

a) pouze doma
b) v práci
c) na cestách

Možná je pro vás těžké hned odpovědět, ale určitě víte, kde kávu pijete nejvíce. Já osobně piji kávu hlavně v práci. Tam máme automatický kávovar. Každý den chodím na jedno rychlé espreso po obědě. Kávy střídáme, takže se vždy těším, čím mě překvapí ta dnešní. Doma piji kávu většinou jen s návštěvou nebo když zkouším kávu měsíce, takže jsme si pořídili elektrický mlýnek na kávu. Na cestách si raději zajdu do kavárny.

Máte doma málo místa v kuchyňské lince? Dobře vám poslouží malý mlýnek na kávu Hario Slim nebo Porlex Mini.

4. Co pro vás káva znamená?

a) rychlou dávku kofeinu
b) osobní rituál
c) chvilku pohody s přáteli

Vybírejte si mlýnek na kávu, který padne přímo vám – do ruky, do oka i vaší nejoblíbenější přípravě kávy.

5. Kolik chcete za mlýnek na kávu utratit?

a) do 800 Kč
b) do 1500 Kč
c) do 3000 Kč
d) nad 3000 Kč

Nejžádanější mlýnky na kávu se pohybují kolem 800 Kč až 1500 Kč. Z této cenové kategorie bych doporučila ruční mlýnky Hario a Porlex.

Mlýnky na kávu Porlex i Hario se vyrábějí v Japonsku. Jejich předností je dobrý poměr cena : kvalita a keramické mlecí kameny. Porlex sází na nerez, Hario na pestrou škálu, mlýnek si můžete vybrat dřevěný, skleněný nebo lehký plastový.

Pokud toužíte po něčem výjimečnějším, podívejte se na kávomlýnek Kahla Sommelier s porcelánovou nádobkou. Mlýnek Kahla mele také keramickými kameny. Ty pohání precizní mechanika a odolná ruční klička. Mlýnek má větší výdrž a mletí s ním velmi pohodlné.

Jedním z nejzajímavějších ručních mlýnků, které znám, je designový mlýnek na kávu ROK. Mele opravdu snadno, rychle a hlavně – pravidelně.

Pokud jste zjistili, že vlastně potřebujete domácí elektrický mlýnek na kávu, ačkoliv jste přemýšleli nejprve o ručním, máte několik možností. Ceny domácích elektrických kávomlýnků se pohybují řádově od 300 Kč do 5000 Kč. Levnější elektrické mlýnky s tříštivými noži si ale, prosím, nekupujte. Kávu totiž nemelou, ale sekají na nepravidelné kusy, a z nich dobrou kávu nepřipravíte. Na ni potřebujete kávová zrnka pomlít co nejpravidelněji.

Takže poslední rada na závěr: Kvalitní elektrické mlýnky na kávu jsou jen ty s mlecími kameny. Já osobně bych doporučila zainvestovat a pořídit si mlýnek Nivona CafeGrano nebo Baratza Encore.

Kdybyste chtěli cokoli doplnit, komentovat, zeptat se, napište mi komentář. Ráda se dozvím jaké jsou vaše zkušenosti s kávou i mlýnky na kávu.

Kamila

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.