Kávovar na kapsle či automat?

Přemýšlíte o kávovaru a vrtá vám hlavou, zda je lepší kávovar na kapsle nebo automatický kávovar na zrnkovou kávu? Máme pro vás srovnání jejich hlavních plusů a mínusů. Každý se hodí pro někoho a něco jiného.

Kávové kapsle KAVA.CZ

Vybrat kapslový kávovar nebo automat na zrnkovou kávu? Dala jsem dohromady základní informace, které považuji za důležité a které je dobré si uvědomit, než vytáhnete peněženku.

Základní myšlenka je vlastně velmi jednoduchá. Kávovar na kapsle = méně práce, méně možností. Automatický kávovar na zrnka = více práce, nespočetně možností.

Kávovar na kapsle je moderní a takřka bez práce

Masivní reklama na kapslové kávovary a poměrně nízká pořizovací cena jsou podle mě hlavní důvody jejich rostoucí obliby. Výhodou kapslových kávovarů jsou ale bezesporu také jejich kompaktní rozměry a často designové provedení samotných přístrojů. Domácí kávovary na kapsle jsou navíc tiché při provozu a péče o ně spočívá jen v odvápnění. Jelikož kávovar nepřichází do kontaktu s kávou, zůstává vždy dokonale čistý a není třeba zabývat se čištěním kávových cest. Tohle vše umožňuje káva v kapsli, přes kterou protéká voda pod tlakem 15 barů a kávu připraví takřka bez kontaktu s kávovarem. Ačkoliv má káva v kapslích obvykle nižší kvalitu i gramáž, uspokojí ve výsledku většinu běžných uživatelů.

Bude vám kávovar na kapsle vyhovovat?

ANO, pokud
 • si děláte kávu spíše příležitostně
 • máte málo místa a vyhovuje vám káva typu espresso, či překapávaná káva
 • nechcete se o kávovar moc starat
 • je pro vás důležitý tichý provoz kávovaru
NE, pokud
 • rádi experimentujete s kávou
 • trváte na vyšší kvalitě kávy
 • vadí vám plastový odpad z kapslí
 • máte vyšší spotřebu kávy (zrnková káva vychází oproti kapslím výhodněji)

Pokud dáváte kapslovému kávovaru palec nahoru, Rozmyslete dobře, jakou značku si pořídit

Každý kapslový kávovar funguje jen s jedním typem kapsle

Kapslové kávovary jsou navrženy záměrně tak, aby do nich pasoval pouze určitý tvar kapsle. Je tedy potřeba s tím počítat. Některým kapslovým systémům již vypršel patent a nabídka se rozšířila. To platí například pro kapsle Nespresso. K nim na trhu najdete různé alternativy. Některé lepší, jiné horší. Z alternativ pro Nespresso mohu doporučit Nespresso kompatibilní kapsle od Pellini.

Za zmínku stojí také tzv. E.S.E. pody. Nejsou to sice čistokrevné kapsle, ale filozofii mají prakticky totožnou. Jednorázová dávka mleté kávy je připravena k rychlému použití ve vakuovém balení. Na rozdíl od kapslí nepoužívají E.S.E. pody tvrdé plasty, ale kulatý porézní obal, který připomíná sáček na čaj. Káva je v tomto sáčku silně slisovaná a připravená pro přípravu klasického espressa. Systém E.S.E. je otevřený, a tak na trhu najdete širokou nabídku podů od různých značek. Kávu z nich připravíte pomocí pákového kávovaru. Pro domácí použití na trhu najdete malé kompaktní mašinky funkčně podobné kávovarům na kapsle.

Náš tip: Kapslový systém IperEspresso od illy

IperEspresso Francis Francis X7.1
Kapslový kávovar Francis Francis X7.1 máme pro vás teď v prosinci za supr cenu (akce platí do vyprodání zásob). A k jeho bráchovi kávovaru Francis Francis Y3.2 zase pořídíte výhodně sadu čtyř šálků a kapsle v dárkovém provedení.

Vyzkoušeli jsme několik kapslových systému a za KAVA.CZ dáváme palec vysoko pro kapsle illy, a to pro jejich kvalitní kávu a jedinečný design kávovarů. Cílem konceptu IperEspresso je stejně jako u kávy illy přinést vám dokonalý šálek kávy. A to se jim vskutku daří. Z kapsle illy připravíte kávu blížící se kvalitě kávy z kavárny. Oproti levným kapslovým systémům totiž neobsahuje příměs instantní kávy, ani sníženou gramáž. Mimochodem, všimli jste si, že i v Itálii na horách jedou kávu illy v menších „pojízdných“ barech často právě z kapslí? Ale zpátky domů. Druhým důležitým aspektem IperEspresso je provedení kávovarů. Zajímalo by mě, jak se vám líbí kávovary illy Francis Francis. Budu moc ráda, když dáte vědět, co na ně říkáte.

Automatické kávovary na zrnkovou kávu přináší více variability i vyšší kvalitu

Náročnější uživatelé, kteří mají rádi své pohodlí sáhnou raději po automatickém kávovaru na zrnkovou kávu. Automatický kávovar jim poskytuje volnost ve výběru ze široké palety káv od různých pražíren. Pořizovací cena automatických kávovarů je oproti kapslovým kávovarům o něco vyšší, to je však časem kompenzováno nižší cenou zrnkové kávy. Ta je na rozdíl od kapslí výrazně levnější. Čím vyšší je tedy vaše spotřeba kávy, tím spíše se vám vyplatí automat na zrnka. Také automatických kávovarů je na trhu velké množství. Důležité je vybrat si takový kávovar, který se vám bude nejen líbit, ale zajistí vám bezproblémový život. Měl by mít robustní tělo, kvalitní mlýnek, automatické čistící programy a dostupné servisní místo. Žádný automatický kávovar se neobejde bez výměny těsnění a dalších součástek.

Výhody automatického kávovaru na zrnkovou kávu
 • připraví kvalitní kávu na stisk tlačítka
 • kávu umele vždy těsně před extrakcí
 • nabízí více typů kávových nápojů (včetně kapučína)
 • hodí se při vyšší spotřebě kávy (zrnková káva je levnější než kapsle)
Nevýhody automatického kávovaru na zrnkovou kávu
 • vyšší pořizovací náklady kávovaru
 • vyžaduje větší péči, je nezbytné jej pravidelně čistit a odvápňovat
 • oproti kávovaru na kapsle bývá větší a rozhodně hlučnější

Na co si dát při výběru automatického kávovaru pozor?

Nastavení hrubosti mletí, teploty vody a vstup na mletou kávu má dnes většina automatických kávovarů. Není to tedy něco extra, spíše taková povinná výbava. Mnohem důležitější je to, jak je kávovar připraven na pravidelnou údržbu a jakou zátěž vydrží (rozumějte kolik káv vám denně připraví, aniž by se sesypal).

U automatického kávovaru je zcela nezbytná pravidelná péče. Jedině tak vám bude dlouho a dobře sloužit.

Spařovací jednotka by měla jít z kávovaru vyndat a propláchnout. Čištěním spařovací jednotky a jejího okolí v útrobách kávovaru zamezíte vzniku plísní a prodloužíte životnost kávovaru.

Kapučinátor by měl být dobře přístupný, ideálně vně kávovaru a jít snadno rozebrat a vyčistit. Kávovary s nádobkou na mléko či externí termonádoby považuji pro domácí použití za zbytečnost. Jsou to jen další věci, které musíte umývat. Z tohoto pohledu jsou lepší systémy s externím kapučinátorem a hadičkou – tu strčíte do krabice s mlékem, které poté zase snadno uklidíte do ledničky. Po použití mléka je potřeba hadičku propláchnout. Mám ráda kávovary, které myslí za vás a proplach udělají po určitém čase automaticky, pokud ho zapomenete udělat rovnou sami.

Nejen pro statistiky se hodí evidence počtu káv, čištění a odvápnění. Pravidelná údržba kávovaru je základem jeho dlouhé životnosti a kvalitní kávy. Automatické kávovary jsou chytré a na potřebu údržby vás upozorní.

Budete potřebovat dobře dostupné a spolehlivé servisní centrum. Automatický kávovar je jako vozidlo, čas od času je třeba vyměnit nějakou tu součástku. Zjistěte si tedy, zda má kávovar, který si vybíráte, dostupný a bezproblémový servis. Před nákupem kávovaru se nezapomeňte vybraného obchodu zeptat, jak vám se servisem pomohou a kam vás odkáží.

Náš tip: Automatické kávovary Nivona

Kávovary Nivona vám rádi předvedeme. Máte-li zájem vyzkoušet, jak chutná čerstvě pražená káva z kávovaru Nivona, sjednejte si s námi schůzku na čísle 777 710 370, nebo pište na objednavky@kava.cz.

V KAVA.CZ jsme si oblíbili automatické kávovary Nivona, které splňují všechna uvedená kritéria. Jejich kvalitu testujeme už přes tři roky u firemních klientů a jsme s nimi velmi spokojení. Pokud se o kávovary Nivona dobře staráte, máte záruku dobré kávy pro každý den. V průměru snesou zátěž až 40 káv denně, a to i přesto, že jsou poměrně kompaktní. Pro firmy je pak důležitá dvouletá záruka, kterou Nivona poskytuje i klientům při prodeji na IČO, což není dnes samozřejmost. Servis kávovarů Nivona zajišťuje Kávové centrum Praha u nás v Hloubětíně, a tak máte jistotu, že bude o váš kávovar dobře postaráno.

2 KOMENTÁŘE

 1. Přijde mi, že kapslový kávovar je hodně populární, ale čím dál více lidí se začíná více vzdělávat a již volbu kávovaru zvažují více moudře než dříve 🙂

  • Dobrý den, ano, to je pravda. Je stále více míst, kde si dáte skutečně dobrou kávu. Jsme tomu rádi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..